- Hoşgeldiniz

Süt üretimi tehlikeye girebilir!

07 Mar 2016

Süt üreticilerinin fiyatlar nedeniyle hayvanlarını elden çıkarması, süt veren hayvan bulmakta sıkıntıya neden olabilir.

tarimhayvancilik

Süt üreticilerinin, piyasadaki fiyatlar yüzünden hayvanlarını kesime gönderdiği belirtiliyor. Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı da, sanayicilere, ileriki zamanlarda hammadde bulamama uyarısı yaptı.

‘İnsaf diyorum’

Çallı, yaptığı yazılı açıklamada, kendisinin de bir sanayici olduğuna dikkati çekerek, sütte arz fazlalığını fırsat bilerek, süt üreticisine konsey referans fiyatının da altında fiyat verenlere tepki gösterdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının süt ve süt ürünleri için verdiği desteklere dikkati çeken Çallı, “Bütün bunlara rağmen üreticinin sütünü değerinin altında almaya çalışanlara ‘insaf’ diyorum. Üreticiyi düşük fiyata mahkum etmeye ve bu yolla mağdur etmeye kimsenin hakkı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Okul sütü programı

Çallı, Okul Sütü Programı kapsamında süt dağıtımına 8 Şubat’tan itibaren başlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Okul Sütü Programı, bir yandan çocuklarımıza süt içme alışkanlığı kazandırılması, bu sayede sağlıklı gelişimlerine katkı veren bir proje olmasının yanı sıra süt arzının fazla olduğu dönemde üreticinin elindeki fazla sütün çekilmesi bakımından da önemli bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu yıl da proje kapsamında, yaklaşık 6 milyon öğrencimizin haftanın üç günü süt içmeleri sağlanmaktadır. Bakanlığımız, Okul Sütü uygulamasının yanı sıra çiğ sütün değerlendirilmesi ve piyasanın regülasyonu noktasında da sektöre her türlü desteği vermektedir. Üreticinin, sanayicinin dertlerine kulak veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaları karşısında sektörün tüm taraflarının da azami seviyede sorumlu davranmaya çağırıyorum. Herkes aklını başına almalı, üreticinin bin bir emek ve zahmetle ürettiği sütün karşılığını alması noktasında sorumlu davranmalıdır. Bu noktada hem üretici hem sanayici kesimi, aynı geminin içinde olduklarını hiç hatırdan çıkarmadan, sağduyulu ve aklıselim hareket etmelidir.”

Sanayicilere uyarı

Öncelikle üreticinin sütünü ham madde olarak kullanan süt sanayicisinin kısa vadeli düşünmemesi gerektiğinin altını çizen Çallı, bugün süt arzının fazla olmasını bir fırsat gibi görüp, üreticinin sütünü ucuza kapatmak gibi bir yola başvurulmaması gerektiğini belirtti.

Çallı, süt sektörünün tüm taraflarının temsil edildiği Ulusal Süt Konseyinin, üretici ve sanayicinin temsilcilerini aynı masada buluşturarak, çiğ sütte referans alım fiyatı üzerinde bir uzlaşı sağladığına ve bir tavsiye kararı olarak açıkladığına dikkati çekerek, “Unutmayalım ki süt arzının fazla olduğu dönemde düşük fiyat sebebiyle hayvanını elinden çıkartarak süt üretimine son verecek her üretici, yarın arzın düştüğü dönemde sanayicinin ham madde tedarikinde sorun yaşaması, yani ‘kendi ayağımıza kurşun sıkmak’ demektir. Dolayısıyla üreticiye gözümüz gibi bakmamız, Bakanlığımızın uygulamalarına sıkı sıkıya destek vermemiz şarttır” ifadesini kullandı.

haber7

Yazar Hakkında
Ferhat KILIÇARSLAN

Yazar : Ferhat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Giriş-Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz,biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk! Gelişme-Dünyanın sorunu,akıllı insanlar şüphelerle doluyken,aptalların özgüvenle dolu olması.'' Sonuç-Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın. ( HZ.Muhammed S.A.V ) Takip 1- Google+ Takip 2- Twitter+ Takip 3- Facebook+

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :