- Hoşgeldiniz

PEYGAMBERİMİZ ( S.A.V. ) BOŞUNA ÖNERMEMİŞ

13 Eyl 2015

PEYGAMBERİMİZ ( s.a.v. ) BOŞUNA ÖNERMEMİŞ

12002912_845811362181150_448803996460069336_n

MİSVAK’IN İNANILMAZ FAYDASI

Misvak, arak, peelu veya Salvadora persica olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir ve daha çok  Müslüman ülkelerde Müslümanlar tarafından diş fırçalamak için yaygın olarak kullanılır. Peygamber efendimiz ( s.a.v.) tarafından önerilen ve sünnet olan misvakla dişeri fırçalamak çok eski bir ağız diş fırçalama yöntemi olmasına rağmen, modern tıp tarafından yapılan araştırmaların çoğu misvakın sağlık açısından bir çok faydasının olduğunu ortaya koymuştur.

Hatta misvak üzerine yapılan bilimsel bir çok araştırma misvakın diş eti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya konmuştur.

Misvak’ın Sağlığa Faydaları

Misvak genelde diş fırçalama aracı olarak düşünülür ve sadece diş, diş eti ve ağız sağlığına faydaları olduğu sanılır. Fakat şimdiye kadar misvakla ilgili yapılan bir çok araştırma misvakın sağlık açısından başka faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.

Misvakın güçlü anti bakteriyel özelliği ve dik kıllardan oluşması doğal diş fırçası olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında içerdiği mineraller yardımıyla zihinsel sağlıktan, diş sağlığına, göz sağlığına kadar çok geniş yelpazede sağlığımıza hizmet eder.Şimdi misvakın bu faydalarını inceleyelim;

Diş Sağlığı:  Misvak sert kılları yardımıyla dişlerin ince aralıklarına girerek temizlenmesini sağlar, bunun yanında diş minelerine zarar vermeden dişlerde plaklar oluşmasına engel olarak diş sağlığını korur.

Misvak ayrıca dişlerdeki sarılığı ortadan kaldırarak beyazlaşmasını sağlar, bu özelliğinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Sigaranın diş ve ağıza verdiği zararları azaltıcı özelliği vardır.

Diş Etlerini Korur: Misvak kullanımı diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birleştiği kısımda mikropların barınmasına izin vermez.

Ağız Kokusunu Giderir: Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalasanız bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar ağızda kötü kokulara neden olabilir, misvakın aromalı tadı bu tür kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Baş Ağrısı: Misvak üzerine yapılan araştırmalar misvakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Bakterileri Öldürür: Misvakın bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Mineleri Korur: Misvakın kök  veya dalı sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için  diş minelerinin güçlenmesini sağlar.

Organik: Misvak %100 organik olduğu için her hangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

Misvak’ın Diğer Faydaları

Yazının başında misvakın Salvadora persica olarak adlandırılan ağaçdan elde edildiğini yazmıştık.İşte misvak bu ağaçtan elde edildiği için bazı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin sağlık açısından bazı faydaları şunlardır;

Misvakın çok etkili anti bakteriyel özelliği vardır, bundan dolayı bakterileri başarıyla ortadan kaldırır.

Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.

Misvakın içerdiği mineral ve bileşenler, safra kesesi sağlığı için faydalıdır.

Misvak bağırsak solucanlarının temizlenmesine yardımcı olur.

Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.

Çocuk felcine karşı misvakın faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Misvak ağacının taze kök ve kabuğu mesane, nezle düşük ateş, bronşite iyi gelir.

Aynı şekilde taze misvak kökü ve kabuğu mide ve karaciğer sağlığı için faydalıdır. Mide ve karaciğeri temizler, dalağın üzerinde yükü hafifletir.

Misvak kaynatılarak içildiğinde astım semptomlarını azaltır, öksürüğü azaltır.

Misvakla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar, misvakın ağız içinde yer alan 750den fazla zararlı bakteri ürünün etkisini azalttığını ortaya koymuştur.

Misvakın bağışıklığı arttırarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Misvak ’la İlgili Yapılan Bazı Araştırmalar: Misvakın sağlık açısından faydaları hakkında bazı araştırmalar şöyledir.

Naneli ürünleriyle tanınan Wirgley şirketinin yaptığı araştırmalara göre misvak ekstresinin nane ve diğer bazı sebzelere göre 20 kat daha fazla bakteri öldürücü etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.

2008 yılında İsveç’te yapılan araştıramaya göre, dışarıdan yapılan temas sonucu ortaya çıkan periodontal hastalıklara karşı misvak ve misvak kullanımının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur.

Amerikada Pubmed Tıp Hizmetleri kurumunun yaptığı araştırmalar sonucu misvakla diş temizliğinin normal diş fırçalarından daha etkili olduğunu Diş ve diş eti hastalıklarını ortadan kaldırma başarısının yapay diş fırçası ve macunlarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.

Misvak’ın Zararları

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ağız temizliği olarak kullanıldığında her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır.

Misvak kanatılarak suyunun içilmesi mümkündür, dozu ve ne kadar kullanılması gerektiği konusunda bir bilgi yoktur. Kaynatıp suyunu içerek tüketmek isteyenlere uzman desteği almalarını öneririz.

Tavsiyeler

1400 yıl önce Peygamber efendimiz ( s.a.v.) tarafından kullanılan ve daha sonra onun takipçileri tarafından günümüze kadar onun bir sünneti olarak sürdürülen misvak kullanımının sağlık açısından bir çok faydası olduğunu modern tıp da ortaya koymaktadır. Misvakın sağlık açısından hiçbir yan etkisinin olmaması özellikle çocuklar tarafından kullanılmasını önemli kılmaktadır.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.