- Hoşgeldiniz

Paratüberküloz (John’s Disease)

12 Eyl 2015

Paratüberküloz (John’s Disease)

paratuberkuloz-johns-disease

Paratüberküloz zoonoz (Hayvanlardan insanlara bulaşabilen) hastalıklar sınıfında yer alan, gram (+) bakterilerin oluşturduğu bir hastalıktır. Sığırlarda bulaşıcı ve yetiştiriciliğe son veren bir hastalıktır.

Etken Mycobacterium Paratuberculosis’dir. Dışkı içerisinde 11 ay, bataklıklarda 9 ay ve dere sularında 6 ay kadar canlı kalabilir. Gübre ve idrarda 7 gün yaşar. Dezenfektanlarla mücadele etmek oldukça güçtür. Bununla beraber %3 lük KREZOL ve %5’lik FORMOL ile temasından 10 dk sonra ölür.

Bulaşma

Hasta ve portör (Taşıyıcı) durumdaki sığırların dışkıları ile atılan etkenler yem, su, mera ve ahır zeminini bulaştırır. Hayvandan hayvana direk bulaşma söz konusudur. Hamilelik döneminde anneden yavruya bulaşma da mümkündür. Genç yaşta alınan hastalık etkeni inkübasyon süresi (Etkenin vücuda alınmasından hastalık oluşturuncaya kadar geçen süre) uzun olduğu için 2-3 yıl sonra klinik belirtilere neden olur. Bu nedenle hastalık en sık 2-5 yaş arası görülür.

Hastalık belirtileri (Semptomlar)

Etkenin vücuda girdikten sonra hastalık oluşturması için geçen süre bir kaç gün ile 3 hafta arasında değişir. Hastalık 5 farklı şekilde görülebilir:

  • En belirgin semptom hastanın iyi beslenmesine rağmen canlı ağırlık kaybıdır.
  • Uzun süreli ishal gözlemlenir. Dışkı şekilsiz ve suludur.
  • Hayvan sık sık su içme ihtiyacı duyar.

Bu belirtilerin yanı sıra laboratuvar muayenelerinde de hastalık belirtileri gözle görülür düzeydedir. Tanı

Kültürel ve moleküler biyolojik muayeneler ile serolojik muayene sonucu tanıya gidilir.

Tedavi (Sağaltım)

Tedavisi yoktur. Antibiyotiklerle tedavide çok azı etkili olsada hastalık yeniden belirginleşir.

Korunma

Koruyucu amaçla aşılamalar yapılmalı ve dönem dönem Allerjik Tüberkülin Testi (PPD Johnin) yapılarak sürüde hastalık bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : ,