- Hoşgeldiniz

LİMUZİN SIĞIRI IRKI – LİMOUSİN CATTLE

17 Kas 2015

LİMUZİN SIĞIRI IRKI – LİMOUSİN CATTLE

limuzin-sigiri-irki-limousin-cattle-1

Limuzin, inek yetiştiriciliği esasında etçi sığır ırkları özelliğinden dolayı daha ziyade besiye alınacak dana elde etmek için yapılmaktadır. Etçi sığır ırkları sınıfından olan limuzin sığır ırkı, ülkemizin et ihtiyacını karşılamak için limuzin inek yetiştiriciliği devlet tarafından desteklenmektedir.

Limuzin sığır ırkı, anavatanı Fransa’dır. Fransa’da ilk yetiştirilme yeri limuzin bölgesi olmasından dolayı bu ismi alan Limuzin sığır ırkı ilk önce süt ırkı bir hayvan olarak görülmüştür. Ancak daha sonraları et yönü ağır bastığından etçi sığır yetiştiriciliğinde kullanılmıştır. Limuzin sığır ırkı dünyada etçi damızlık sığır yetiştiriciliğinde ön saflarda bulunan bir sığır ırkıdır. Limuzin sığır ırkı hayvanların renkleri açık kızıl renklidir. Dişi hayvanlar erkeklere göre biraz açık renkli görünümlüdür. Limuzin sığır ırkı hayvanların burun ve göz kenarları açık renkli olup, boynuzsuz sığır ırkı olmasına rağmen boynuzlu olanlarda mevcuttur.

Sakin bir görünüme sahip olan limuzin sığırlar, tam bir sürü ve mera hayvanı olma özelliğine sahiptirler. Limuzin sığır ırkı hayvanların et tutma özelliği olağanüstü olması, etinin yağsız ve ince lifli olmasından dolayı et kalitesi yüksektir. Kas yapısı mükemmel olmasına karşın kemik yapısı ince ve narindir. Bu durum etteki randımanın yüksek olmasını sağlar. Besi ırkları için önemlidir. Limuzin sığır ırkı hayvanlarda döl verimi yüksektir. Buzağıları dayanıklı olur.  Kolay buzağılama özelliği vardır.  Annelik özellikleri yerinde, annelerin süt miktarı yeterli düzeydedir.

image

Irk yüksek yemden yararlanma oranıyla, yüksek randıman ile, dayanıklılığı, kolay adapte olması, kolay yönetilebilir olmasıyla ün salmıştır.  Arkaya doğru uzun olması bonfile ve kontrfile’nin diğer ırklara oranla daha büyük olmasını sağlar.  Kötü koşullara dayanıklılığı gayet iyi bilinir.  Soğuk iklimlere dayanıklılığının yanı sıra aşırı yağışlı iklimlerden de zarar görmez. Dış koşullara dayanıklı bir hayvan olup adaptasyon sorunu yaşamazlar.

Limuzin ırkının en sevilen özelliklerinden biri kemik oranının düşük olmasıdır.  Bu oran ortalama %13,8 dir.  Limuzin bir kas ırkıdır.  Eti ince liflidir.  Uzun ömürlü bir ırktır.  Buzağıları kolay doğarlar, dinç, sağlam ve gürbüz olurlar.

Limuzin sığır ırkı hayvanlarda ergin dişi hayvanlarda canlı ağırlık 650-750 kg. erkeklerde ise 1000-1200 kg. ortalamasında olmaktadır. Limuzin sığır ırkı hayvanlarda ergin dişi hayvanlarda 135 – 140 cm, erkeklerde ise 145 – 155 cm’dir. Besiye alınan limuzin ırkı sığırlarda yemden yararlanma oranı yüksektir. Canlı ağırlık artışları ortalama 1100-1300 gün/gr (gençleri) olabilir. Etteki randımanı %65 civarındadır. Buzağılarda doğum ağırlığı dişilerde 36 kg. erkeklerde 40 kg. ortalamasındadır. Erkek danalar bir yaşına geldiği zaman 530 kg canlı ağırlık ortalamasını yakalamaktadırlar. Bu özellikler besi ırkları içinde olması gereken özelliklerdir. Limuzin ineklerin günlük süt verimleri 10 litre civarındadır.

limuzin bull

Limuzin sığır ırkı hayvanlar yukarıda belirtilen özelliklerden dolayı daha ziyade etçi sığır özelliğinden yararlanılır. Ayrıca Limuzin bir “randıman” ırkıdır. Etçi ırklar arasında en yüksek randımana sahip ırktır.

Limuzin ile yapılan melezlemelerde en çok tercih edilen ırk Angus‘tur.  Angus ırkıyla melezlemelerden çok iyi sonuçlar alınmıştır.  Diğer yandan ABD’nin Teksas eyaletinde Brahman ile yapılan melezlemelerden elde edilen Brahmousin ırkı sıcağa dayanıklı bir ırk olarak bilinmektedir.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.