- Hoşgeldiniz

Kanserin Devası : GUAVA MEYVESİ

16 Eyl 2015

Kanserin Devası : GUAVA MEYVESİ

kanserin-devasi-guava

Guava, pek çok ülkede ve özellikle Asya ülkelerinde tüketilen bir meyvedir. Çiğ olarak, reçel olarak veya şekerleme olarak bulunmaktadır. Faydalarından verim alabilmek için tazeyken yemek gerekir. Bu meyve diğer tropik meyveler gibi ekstra korumaya ihtiyaç duymaz ve bu yüzden kimyasal işlemlere maruz kalmadan tüm faydalı mineral ve vitaminlerini içinde saklayabilir.

Guava meyvesinin faydaları

Özellikle kilo vermek isteyenler guavadan yararlanırlar çünkü lifli ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Kolesterol içermez ve karbonhidrat miktarı çok azdır. Elma, portakal, üzüm gibi pek çok meyveye nazaran daha az şeker içerir. Tok tutma özelliği vardır. Guava aynı zamanda içeriğindeki A Vitamini sayesinde göz sağlığı için de önemli bir yerdedir ve katarakt oluşumunu önler. Önemli bir özelliği de kanser hücrelerinin oluşumunu ve dağılımını engellemesidir. Guava yaprağı yağı, pek çok kanser ilacından daha etkilidir.

Likopen, prostat kanserinin önlenmesinde önemlidir ve bu, guavada oldukça fazla bulunur. Portakala nazaran 4 kat daha fazla C Vitamini içerir. İshal ve dizanteri tedavilerinde kullanılmaktadır. Barsakları dengeleyici ve düzenleyici etkisi vardır. Gueva meyvesinin içeriğindeki bakır, tiroid sağlığı için önemlidir. B3 ve B6 Vitamini içermektedir, bu da beyin sağlığı için gereklidir. Guava ayrıca öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir, kırışıklık ve cilt kuruluğunu engeller.

Guava vücuttaki insülin ve glükozu azaltır aynı zamanda kolesterolü düşürür. Prostat ve diyabet hastalarının vazgeçilmezidir. Ayrıca guava yapraklarının diş ağrısını ve dişeti hastalıklarını geçirdiği de bilinmektedir. İçindeki folik asit, insanlarda doğurganlığı artırmaktadır. Tıpkı muzdaki kadar potasyum içermektedir, böylelikle guava kan basıncını düzenlemektedir.

Magnezyumun stres ve sinirlilik haline iyi geldiği bilinmektedir. Guavada da magnezyum bulunur. Bu nedenle kasların ve sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan bir meyvedir. Ağır bir spor programınız varsa, program sonunda guava yerseniz hem kaslarınızı gevşetirsiniz hem de uzun süreli tokluk hissi yaşarsınız.

Guava ile cilt bakımı

Guava antioksidan bir etkiye sahiptir. Henüz olgunlaşmamış olan guava meyvesi ve guava yapraklarıyla yüzünüze tedavi uygularsanız, kırışıklıklardan, lekelerden ve sivilcelerden korunabilirsiniz. Eğer akne veya siyah noktalardan şikayetçiyseniz, guava yapraklarından bir karışım hazırlayabilir ve bunu her gün kullanabilirsiniz.

Guava nasıl yenir?

Guavanın çekirdekleri bile yenilir. Meyvenin kabuğu dahil olmak üzere her parçasında pek çok fayda bulunmaktadır. Genellikle sert aromasından arındırmak için pirişilir. Guava nektarı soğuk içecekler veya likörlü karışımlarda kullanılır. Meyvenin kendine has çok hoş bir tadı vardır, bu yüzden guava reçeli de pek ünlüdür. İçinde yüksek derecede pektin bulunur. Diğer meyvelerle karıştırıp, meyveli Guava salatası yapabilirsiniz. Ya da isterseniz maydanoz, balzamik sirke, zeytinyağı, tuz ve karabiberle karıştırıp yemeğin yanında salata olarak da yiyebilirsiniz.

Guavada hangi vitaminler ve mineraller var?

Azalan sırasıyla; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko gibi mineraller vardır. Ve azalan sırasıyla; folik asit, niyasin (nikotinik asit), pantotenik asit (ab vitamini), B6 Vitamini (piridoksin), riboflavin, tiamin (B Vitamini kompleksi), A Vitamini, C Vitamini, E Vitamini, K Vitamini bulunmaktadır.

800px-Guava_ID

Anavatanı Güney Amerika ve batı Hindistan olan guava meyvesini Silifke’de üretmeye başlayan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent, kilogramını 7,5 liradan sattığı meyvenin kazancından son derece memnun olduğunu söyledi. Levent, guavanın kansere karşı koruyucu özelliği nedeniyle de ilgi gördüğünü belirtti.

Ziraat Mühendisi Mustafa Levent yaptığı açıklamada, 5 yıl önce deneme amaçlı birkaç tane guava fidanı diktiğini, meyvesinin tadını çok merak edince, deneme amacıyla üretime başlama kararı aldığını söyledi. Bu kapsamda 5 yıl önce Silifke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de destekleriyle Antalya’dan getirttiği 5 fidanı toprakla buluşturduğunu anlatan Levent, tadını çok beğendiği meyvenin fidanlarından 2 yıl önce 400 tane daha temin ettiğini belirtti.

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Bu yıl üretiminin önemli bir bölümünü tanıtım amacıyla değerlendirmeyi hedefleyen Levent, bu sayede gelecek yıl 2-3 ton hasat etmeyi beklediği meyveden daha ciddi gelir elde etmeyi amaçladığını vurguladı. Guava meyvesinin gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Levent, likopen oranı yüksek olan meyvenin kanser türlerine karşı koruyucu olduğu gibi, birçok hastalığa da iyi geldiğinin yapılan araştırmalarla kanıtlandığını belirtti.

PROSTAT VE MEME KANSERİNDE ETKİLİ

Guavanın çok kaliteli güzel bir meyve olduğunu belirten Mustafa Levent, “Guava lezzetli olup dalından koparıldığında hemen yenilebilecek özellikte bir meyvedir. Guava özellikle erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri ve tiroid kanserinin tedavisinde yenildiğinde bir numaralı yardımcı meyvedir. Meyveyi yiyenler kendi ifadelerinde kanser tedavisine iyi geldiğini söylemektedirler. Bunun yanında çok hoş bir aroması var. Yurt dışında çok tanınan bir meyvedir. Arap ülkeleri çok iyi biliyor. Katar Büyükelçiliği’ne sürekli gönderiyoruz. İzmir’den bir firma bütün ürünüme talip oldu. Kilosu 7.5 TL’den bütün ürünümü İzmir’deki bir firmaya gönderdim. Lüks otellere ve pastanelerde dondurma ve pasta yapımında kullanacaklarmış. Guavanın yaprağı ise tansiyon ve şekeri düşürüyor” dedi.

Eylül ayının ilk haftasında başlayan hasat döneminin Ekim sonuna kadar süreceğini ifade eden Levent, “Şimdilerde ürettiğim meyve çok yüksek miktarlarda değil. Ancak ağaçların gelişmesiyle daha fazla verim alıp, tamamen bu işe yöneleceğim” dedi.

MEYVE SULARINDA KULLANILABİLİYOR

Guavanın taze olarak tüketildiğini, guavanın sağlık açısından çok yüksek oranda içinde likopen barındırdığını ayrıca reçel, tatlı ve turşu üretiminde de kullanıldığını ifade eden Levent, güzel aroması nedeniyle meyve sularında da sıkça kullanılabildiğini kaydetti. Silifke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise, yörede ağırlıklı olarak narenciye üretiminin yapıldığını, ancak üreticinin daha fazla gelir elde edebilmek adına, tarımsal faaliyetlerini alternatif ürünlerle zenginleştirmesi gerektiğini söyledi. Guava üretimi yapan çiftçinin gelecekte ciddi gelirler elde edebileceğine inandıklarını dile getiren Süngü, “Bu açıdan baktığımızda Mustafa Levent’i diğer üreticilerimize örnek olarak gösteriyor. Çünkü üreticiler gözlerinin önünde farklılıktan doğan zenginliği gördüğünde işin ciddiyetini daha fazla kavrayabiliyor” diye konuştu. Bölgede narenciye alternatif ürün olarak nar ve kayısının da yetiştirildiğini, ancak ürün çeşitliliğinin her zaman daha da genişletilmesi gerektiğini dile getiren Abdullah Süngü, Türkiye’nin bile henüz bilmediği guava meyvesinin Silifke’de yetiştirilebiliyor olmasıyla üreticiye büyük bir avantaj sağlanabileceğini kaydetti.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.