- Hoşgeldiniz

BUZAĞILARIN BAKIM VE BESLENMESİ

22 Eki 2015

BUZAĞILARIN BAKIM VE BESLENMESİ

buzagilarin-bakim-ve-beslenmesi-1

Yüksek verimli süt ineği elde etmek için boğa ve ineklerin genetik kabiliyete sahip olmalarının yanında, yeni doğan buzağıların doğumdan sonraki ilk 2 aylık dönemde bakım ve beslenmeleri çok iyi yapılmalıdır. Solunum yolu hastalıkları ve ishal nedeniyle ölümlerin çoğu bu dönemde olmaktadır.

DOĞUM: Gebe inekler son 10 gün ayrı bölmeye alınmalıdır. Doğum bölmesi önceden dezenfekte edilmeli, badana yapılmalıdır. Zemine  kaba  altlık  serilmeli, kaygan olmamalıdır. Doğum bölmesi 1 hayvan için 12 m2 olmalıdır. Doğumdan 1-2 saat önce vücut sıcaklığı düşer,işeme sıklaşır,açlık çukurları çöker,ananın nabız ve teneffüs sayıları artar,hayvan yem yerken aniden durur , inlemeye başlar ve döner açlık çukuruna bakar. Doğum belirtileri görüldükten 2-6 saat sonra doğum olur.İneğin rahatsız hareketleri,sinirli görülmesi ve iştahının azalması doğumun yaklaştığının belirtileridir. Doğum normalde kendiliğinden gerçekleşir. Normal de inek buzağısını hemen yalayarak kurutmaya çalışır. Ancak bazı inek ve düveler yalamazlar. O zaman buzağı temiz bir bezle kurulanmalıdır. Bacaklar hareket ettirilmeli, gerekirse suni solunum yaptırılmalıdır. Göbek kordonu 4-5 parmak ortalama 8-10 cm uzunluğunda kesilmelidir. Güç doğumlarda Veteriner Hekime başvurulmalıdır.

kolostrum-dogru-300x150-300x150

AĞIZ SÜTÜ: Doğumdan sonra ilk 2 saat içinde ağız sütü mutlaka içirilmelidir.Ağız sütü buzağıya anadan geçen bağışıklık maddelerini taşımaktadır. Yavrunun ana karnında beslenmesi sırasında bağırsaklarında biriken ‘Mekonyum’ denilen artıkların atılmasında önemli role sahiptir. Ağız sütünün %60-70”i bağışıklık cisimciklerinden oluşur. A,D,E vitaminleri içerir.

Ağız Sütü ; doğumu izleyen 1. gün 0,5-1 ve 6-9 saatleri içinde iki öğün ,10-24 saatleri içinde 2 öğün olmak üzere en az 4 öğün buzağıya içirilmelidir. Günlük ihtiyacı buzağı Canlı ağırlığının 1/10 kadar olmalıdır. Bazı inek ve düveler buzağıyı emzirmeyebilir. Bu durumda ağız sütü memeden sağılıp biberon ile buzağıya içirilmelidir. Fazla olan ağız sütleri ileride kullanmak için alıp saklanabilir. Kısa zamanda tüketilecekse buzdolabına konmalı ve 1 haftaya kadar burada saklanmalı, uzun süre saklamak için derin dondurucular kullanılmadır. Dondurucudan çıkıp buzağılara verilecek olan ağız sütü normal oda sıcaklığında kendiliğinden çözülmeli ondan sonra buzağıya içirilmelidir. Pişirmek veya yüksek sıcaklıklarda çözündürerek buzağıya vermek sakıncalıdır.

BESLEME: Buzağılarda işkembe küçük ve tam faal olmadığından sindirimi kolay, besin değeri yüksek yemler seçilmelidir. Bu bakımdan ilk hafta ağız sütü alan buzağı 2.hafta normal süt(4-6 lt/gün)+buzağı başlangıç yemi +temiz ve içilebilir nitelikte su ile beslenmelidir. Buzağı başlangıç yemi (yada genel anlamda buzağı yemi) pelet halde olmalı, ve serbest olarak devamlı buzağının önünde bulundurulmalı, toz halinde olmamalıdır. Ayrıca temiz içilebilir suyun 2. haftadan itibaren buzağının önünde daima bulunması gerekir.

3-5. hafta normal süt (1 litre düşürebilir)+buzağı başlangıç yemi+temiz su ile beslenmeye devam edilmelidir.6.hafta normal süt 2 lt’ye düşürülmeli + buzağı başlangıç yemi+kaliteli kuru ot+su serbest miktarda olmalıdır.

7-8. hafta süt tamamen kesilmeli buzağı başlangıç yemi+kuru ot+su ile beslenme yapılmalıdır.

Kuru ot olarak ikinci ve üçüncü biçimde kurutulmuş yonca otu ideal kaba yemdir. Yonca da dikkat edilmesi gereken nokta çiçeklenmenin 1 / 1 0  kadar  çiçeklenme görüldüğünde yonca biçilip kurutulmalıdır. Bazı yetiştiriciler Yoncanın buzağılarda ishal yaptığını söylemektedirler. Bu ancak erken biçilen yoncalarda olur çünkü erken biçilen yonca ishal yapıcı bir madde olan OKSALİKASİT’i bolca içermektedir.Yonca yoksa sapa kalkma döneminde biçilip kurutulmuş bol yapraklı ve proteince zengin buğdaygil kuru otu yada kaliteli çayır kuru otu olmalıdır.

Modern işletmelerde sütün para ettiği dönemlerde sütten kesme 5.haftadan itibaren buzağılar sütten kesilebilir burada dikkat edilmesi gereken nokta buzağı günlük en az 700-900 g buzağı başlangıç yemi tüketiyor olmalıdır. Soğuk bölgeler ve kış aylarında buzağıların gelişmeleri de dikkate alınarak sütten kesme 8. haftaya kadar uzatılabilir.

İlk 2 ay buzağı başlangıç yemi verilir.2. aydan sonra buzağı büyütme yemi verilmelidir. Ayrıca yağsız süt, normal süt ile başkaca buzağı besleme yöntemleri olup Hayvan Besleme Uzmanlarımızdan ( Zooteknist ) bilgi alınabilir.

3.aydan itibaren buzağı büyütme yemi (serbest)+kaliteli kuru ot+temiz su ile beslemeye devam edilmelidir. Silaj, saman gibi kaba yemler 2,5-3 aydan önce buzağılara verilmemelidir.

2 Aylık Yaştaki Buzağılar İçin Örnek Besleme Tablosu

Yaş (Hafta) Ağız sütü (lt/gün) Normal Süt (lt/gün) Buzağı

başlangıç yemi

Kuru Ot (kg/gün) Su (Temiz içilebilir

kalitede)

1 4-6
2 4-6 Devamlı Bulundurulmalı Serbest
3-5 4-5 Devamlı Bulundurulmalı Serbest
6 2 Devamlı Bulundurulmalı Kuru Ot (yonca)

Verilmeye başlanmalı

Serbest
7-8 Devamlı Bulundurulmalı Kuru Ot (tercihen

Yonca

Serbest

pr_01_2988_max

BUZAĞI BARINAĞI: 110x180x130 cm. ebadında hazırlanan buzağı bölmelerinde 3-4 ay buzağılara bakılır. Ayrıca seyyar buzağı kulübelerinden de faydalanılabilir. Bu kulübelerin yarısı açık yarısı kapalı olmalıdır. Açık kısım güneye bakmalıdır. Kulübeler 110×160 cm ebadında olmalı ve arkada 105 cm.’lik kısmının üstünde çatı olmalıdır. Çatının yüksekliği 115 cm. olmalıdır. Uygun bakım ve besleme sıcaklığı 5-15 0C‘dir. Yataklık olarak sap kullanılması önerilir.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.