- Hoşgeldiniz

ANZER BALI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

28 Ağu 2015

ANZER BALI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

 anzer-bali-yuzleri-guldurdu-85

“Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 2015 yılında son 30 yılın en verimli Anzer balı hasadının gerçekleştirildi.

Bal hasadının ardından açıklama yapan Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, “Bu yıl ilk defa olarak Anzer Yaylamızdaki mera ve otlak alanların kooperatifimiz ortağı ve diğer köyümüz halkından çiftçi ailelerine Anzer balı üretmek amacıyla Rize Valiliğimiz tarafından tahsis edilmesi neticesinde Anzer balı üretimimiz rekor bir seviyede gerçekleşmiştir. Son 30 yılın en verimli bal hasadını yaptık” dedi.

20 Eylül tarihinden itibaren Anzer balı satışlarına başlanacağını belirten Civelek, “Bu yılki satış fiyatları 1 kg 850 TL, yarım kilo fiyatı 450 TL, 250 gram fiyatımız ise 250 TL’dir. Ayrıca tahlilli Anzer polenlerimizde 20 Eylül tarihinde satışa arz edilecektir” diye konuştu.

ANZER BALI : Rizenin ikizdere ilçesi Ballıköy Anzer yaylasında üretilir.Hacettepe Tahlilli,Mühürlü, Etiketli, TS ONAYLI, Çiift garanti bantlıdır.

Bir balın Anzer Bali olabilmesi için Balliköy Anzer Yaylasinda üretilir….

ANZER BALI KULLANMA TALİMATI : Büyüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir çorba kaşığı, Küçüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir Şeker kaşığı, Bebeklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir Çay kaşığı, Ilık süt yada su ile şerbet yapılarak ta tüketilebilir.

NOT: Ilık süt yada su ile şerbet yapılarakta tüketilebilir.

anzer-bali-yuzleri-guldurdu

Anzer Balı 

Anzer Balı Türkiye’de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Ballıköy Anzer de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Ballıköy Anzer çiçek balıdır.

Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar.

Anzer’de İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.

Anzer’de ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yaylasın’da yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.  Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzerbalı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer bali genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir..

Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır. Anzer balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri ilaç olarak kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Anzer balı kuvvet macunu olarak verilirdi. Anzer balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır.

ANZER BALININ FAYDALARI

Ağrı ve sancıların giderir,

Ameliyat yaralarını erken kapatır

Ağız yaralarını iyileştirir,

Akciğer hastalıklarını iyileştirir,

Bağışıklık sistemini düzenler

Bademcik iltihabını yok eder,

Bağırsak düzensizliklerini ve iltihabını giderir,

Büyüme ve gelişmeyi son derece etkile,

Beyin hastalıklarının iyileştirir,

Cilt bozukluğunu, lekelerini giderir,

Cinsel gücü artırır,

Damar sertliğini,damar tıkanıklığını yok eder,

Dengesiz beslenme sorunlarını giderir,

Düşünme yeteneğini arttırır,

Kanser hastalıklarında tedavi edicidir,

Gözleri güçlendirir,

Gelişimi hızlandırır,

Halsizliği giderir,

Hazmı kolaylaştırır,

Hafızayı güçlendirir,

İshali keser,

İştah açar,

Kabızlığı Giderir,

Kalp damar hastalıklarını tedavi eder ,

Kalp çarpıntısını giderir,

Kanı temizler,

Kasları güçlendirir

Kemikleri kuvvetlendirir,

Kilo yapmaz,

Kısırlığı giderir,

Mide ülseri bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir,

Metabolizmada bozulan dengeleri kurar ,

Nezle ve girip hastalığında tedavi edicidir,

Öksürüğü ,astım hastalığını tedavi eder,

Sinir sistemini rahatlatır,

Prostadı önler,

Sedef hastalığını tedavi eder,

Saç dökülmesini önler ,

Sarılık, hepatit B,C, hastalıklarında tedavi edicidir,

Sporcularda enerji artırır, doping etkisi yapar,

Özellikle çabuk enerjiye dönüşen hazır bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan kimselere güç vermek ve yorgunluklarını hafifletmek içinde kullanılabilir.

Yazar Hakkında
Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar : Ziraat Müh. ve Zooteknist : Murat KILIÇARSLAN

Yazar Hakkında : Tarım,gıda,hayvancılık özellikle yem sanayii ve yem katkı maddeleri sektöründe;üretim,satış ve pazarlama konularında 10 yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip, başarı ve sonuç odaklı, bayii yapılanması ve yönetiminde yetkin, değişen çalışma koşullarına adaptasyonu yüksek, gelişmiş organizasyon ve stratejik planlama yeteneklerine ve güçlü iletişim becerilerine sahip uzman bir satış yöneticisi.Ayrıca sektörde herzaman kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinip, çalıştığım firmayı yurt içinde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek çalışmakta olduğum sektörün daima profesyoneli olmak…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Facebook ile Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.